Pogoda - Sądeckie.pl3

Dzisiaj jest: 03. 03. 2021
Do końca roku: 303 dniZabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu

Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu

Dzisiaj na płycie nowosądeckiego rynku prezydent Ludomir Handzel podpisał umowę z prezesem MPK Jerzym Leszczyńskim, na mocy której będą możliwe kursy zabytkowego autobusu marki Jelcz 043, tzw. „Ogórek”. 


Ten piękny pojazd, to nowa atrakcja Nowego Sącza. Mamy na celu w ten sposób promować miasto, pokazywać jego uroki, ale też trochę odnieść się do historii, ponieważ historia sądeckiego MPK i transportu publicznego to 72 lata. Dwa lata temu obchodziliśmy 70-lecie firmy, która powstała w 1948 roku. Bardzo się cieszę, że sądecki MPK się rozwija, transport publiczny jest promowany w Nowym Sączu, że mieszkańcy z niego korzystają pobodnie jak z Karty Nowosądeczanina – powiedział prezydent.


Prace nad projektem dotyczącym kursów zabytkowym autobusem rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku, kiedy to została uruchomiona linia retro obsługiwana zabytkowym autobusem Autosan H9-35 z 1978 roku Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji. Wówczas z inicjatywy Prezydenta w porozumieniu z Zarządem MPK podjęto decyzję dotyczącą zakupu zabytkowego autobusu, w celu nietuzinkowej promocji Miasta Nowego Sącza. 4 września 2019 r. zakupiono autobus Jelcz A06 RTO „Ogórek” marki Jelcz typu 043 z 1964 r., przeznaczony od przewozu 52 pasażerów, wyprodukowany przez byłe Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Jelczu koło Oławy obecnie miejscowość Jelcz - Laskowice, działające od 1952 r. 


I tak stary pojazd został przygotowany i wyremontowany. Będzie służył jako atrakcja nie tylko sądeczanom ale też turystom. Jeden przejazd będzie trwał 1,5 godziny. W jego trakcie będzie odtwarzana narracja, w trakcie której lektor będzie opowiadać o miejscach odwiedzanych podczas kursu.


Prezes MPK podziękował prezydentowi za poparcie i zgodę na realizację tego projektu.


To dzięki inspiracji i udzieleniu zielonego światła zarządowi przez prezydenta możliwa była realizacja tego przedsięwzięcia. Celem projektu jest przede wszystkim promocja miasta Nowego Sącza. Będzie służył młodzieży szkolnej, mieszkańcom, turystom. Jeżeli będzie większe zapotrzebowanie to może będzie zgoda na następny pojazd – powiedział Jerzy Leszczyński.


Na chwilę obecną trwają ustalenia dotyczące organizacji przejazdów "Ogórkiem".

 

Autobus musi przynosić korzyści dla spółki, dlatego w soboty i niedziele będzie wynajmowany na różne firmowe imprezy, eventy, ale też będzie służył mieszkańcom. Planujemy wprowadzić w miesiącach wakacyjnych linię retro, przejazdy z przewodnikiem – tłumaczy Jerzy Leszczyński.


Z kolei prezydent Ludomir Handzel chce, aby kursy wystartowały jak najszybciej. Dlatego też od jutra zainteresowani mogą się już zgłaszać. Jeżeli się uzbiera grupa mieszkańców, turystów to przejazdy będą realizowane.


Więcej informacji i rezerwacje na stronie internetowej: http://jelczns.pl

Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu Zabytkowy „Ogórek” będzie kursował po Nowym Sączu

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować