Zamek Lipowiec i Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu wyróżnione prestiżowymi nagrodami

W polskiej kulturze istnieją wyróżnienia, które cieszą się szczególnym prestiżem. Jednymi z nich są Konkurs Zabytek Zadbany oraz Nagroda im. Oskara Kolberga. Oba te wyróżnienia mają długą tradycję i są przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek Lipowiec i Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu wyróżnione prestiżowymi nagrodami

W konkursie Zabytek Zadbany doceniani są właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy konsekwentnie prowadzą działania badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane.

W tegorocznej edycji spośród 67 zabytków z całego kraju wyróżnienie zdobył Zamek Lipowiec. Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, które zarządza zamkiem, zostało docenione za etapową realizację prac, dzięki którym zabezpieczono i udostępniono ruiny zamku, a także wkomponowano je w miejscowy krajobraz kulturowy.

Drugim prestiżowym wyróżnieniem jest Nagroda im. Oskara Kolberga, która honoruje twórców, badaczy i popularyzatorów kultury ludowej. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

Od 1976 roku ośrodek prowadzi wielowymiarową edukację regionalną, dbając o dziedzictwo kulturowe regionu Lachów Sądeckich i Podegrodzkich. Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, stowarzyszeniami, instytucjami kultury oraz animatorami życia kulturalnego i twórcami ludowymi z terenu gminy Podegrodzie.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie. To wyjątkowe wyróżnienia stanowią dowód na to, że praca na rzecz kultury i dziedzictwa jest niezwykle ważna i doceniana.

Źródło: UMWM, fot. Gm. Podegrodzie

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować