Pogoda Nowy Sącz

9

Dzisiaj jest: 09. 08. 2022 Dni od początku roku: 220 Dni do końca roku: 144
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Zaprezentowano trasę i obsadę 38. Karpackiego Wyścigu Kurierów

Zaprezentowano trasę i obsadę 38. Karpackiego Wyścigu Kurierów

Podczas konferencji prasowej w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka, zaprezentowano trasę i obsadę 38. Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Karpacki Wyścig Kurierów to ważna inicjatywa, która pokazuje, że poprzez sport możemy dbać o historię naszego kraju i pielęgnować pamięć o bohaterskich czynach naszych rodaków – powiedziała Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.


Miło mi gościć w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej imienia Wacława Felczaka - wybitnego polskiego historyka, legendarnego kuriera czasu wojny i emisariusza rządu RP na uchodźstwie. To ważne, symboliczne dla nas miejsce, które pokazuje jak ważna jest dla nas współpraca z Węgrami i krajami Grupy Wyszehradzkiej. Głęboko wierzę, że Karpacki Wyścig Kurierów w przyszłym roku powróci na międzynarodową trasę. Wszystkim uczestnikom tegorocznego wyścigu życzę udanej rywalizacji w duchu fair-play – dodała sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


W wydarzeniu promującym wyścig wzięli również udział: Tomasz Wójcik - dyrektor wyścigu, Rafał Szlachta - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Maciej Szymanowski - dyrektor Instytutu Felczaka oraz Stanisław Aniołkowski – polski kolarz szosowy, uczestnik mistrzostw świata i Europy, mistrz Polski 2020 ze startu wspólnego.


W trakcie konferencji organizatorzy przedstawili trasę i obsadę 38. Karpackiego Wyścigu Kurierów. W ostatnich sezonach przyciągał on liczne zespoły młodzieżowe i klubowe z Polski i Europy i nie inaczej jest tym razem - Karpacki Wyścig Kurierów to bowiem jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu młodych zawodników do lat 23.


38. edycja wyścigu rozpocznie się 29 sierpnia w Połańcu, a zakończy 31 sierpnia w okolicach Zamku w Niedzicy. Wyścig tradycyjnie odbywał się na terenie państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier i Słowacji. W 2021 roku, z uwagi na pandemię COVID-19, zawodnicy – podobnie jak rok wcześniej - będą rywalizować tylko na drogach naszego kraju. Nie wpłynie to jednak z pewnością na najwyższy poziom motywacji i poziomu rywalizacji.
38. Karpacki Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka.


Tegoroczny wyścig ma się składać z prologu i trzech etapów ze startu wspólnego:
  • 29.08 - Prolog Połaniec, 4 km
  • 30.08 - I etap Tarnów – Ciężkowice, 140 km
  • 31.08 - II etap Muszyna - Niedzica Zamek, 130 km

Na liście startowej już teraz znalazło się 26 ekip sportowych – wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje, grupy kontynentalne oraz polskie kluby kolarskie. Organizatorzy spodziewają się, że w wyścigu wystartuje ok. 130 zawodników. Zasadą regulaminową jest start wszystkich polskich zawodników z tej ważnej kategorii wiekowej (U-23) oraz kolarzy z krajów partnerskich: Słowacji i Węgier.


Wyścig jest wpisany przez Międzynarodową Unię Kolarską do dorocznego kalendarza imprez europejskich z cyklu UCI Europe Tour. Jego początki sięgają 1975 roku.


Edycję 2020 wyścigu wygrał Holender Jordan Habets. Drugie miejsce zajął Polak Adam Kuś (TC Chrobry Głogów).


Hasło pomocnicze wyścigu mówi: „tu rodzą się gwiazdy!” I nie jest ono na wyrost, gdyż to podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów koszulkę dla najlepszego górala zdobywał w 2010 r. Rafał Majka, z ogromnym powodzeniem startował w nim również w 2017 r. Słoweniec Tadej Pogacar, zwycięzca Tour de France 2020.


Źródło: MKDNiS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować