Finał konkursu "Ludowo na Novo". Nagrody w Limanowskim Domu Kultury rozdał marszałek Witold Kozłowski

22 października odbył się finał konkursu "Ludowo na Novo" w ramach projektu "Pielęgnujemy polską muzykę ludową". Nagrody w Limanowskim Domu Kultury rozdał marszałek województwa Witold Kozłowski.

Finał konkursu "Ludowo na Novo". Nagrody w Limanowskim Domu Kultury rozdał marszałek Witold Kozłowski

Kulturowe dziedzictwo pozwala nam określić własną tożsamość, łączy nas z naszymi przodkami i jest swoistym posagiem, który przekazujemy naszym potomkom. Z rodzimej kultury czerpiemy siłę, to ona czyni nasze życie bardziej wartościowym. W Małopolsce szanujemy nasze tradycje i robimy wiele, aby były wciąż żywym elementem życia Małopolan - mówił w Limanowej marszałek Witold Kozłowski.


„Pielęgnujemy polską muzykę ludową” to zupełnie nowy projekt muzyczny ukazujący niezwykłe piękno i bogactwo polskiej muzyki ludowej, której autentyczny charakter i siła wyrazu wynikają bezpośrednio z życia polskiej wsi, jej obrzędów, obyczajów, wierzeń, bliskości przyrody oraz tańców. Projekt będący wyrazem fascynacji dawnością, specyficznością i prostotą rodzimych tradycji kulturowych obejmuje przeprowadzenie konkursu na opracowanie pieśni ludowych na chór, warsztaty dla chóru oraz koncert.


Projekt „Pielęgnujemy polską muzykę ludową” zyskał ogromne uznanie w środowisku muzycznym, dlatego szczególnie dziękuję wszystkim, którzy stanęli w konkursowe szranki. Mam nadzieję, że udział w konkursie pozwolił Państwu na rozwinięcie już posiadanych muzycznych pasji i zainteresowań, a także stał się inspiracją do głębszego poznania polskiej muzyki ludowej. W sposób szczególny gratuluję laureatom - dodał marszałek Małopolski.


Pomysłodawcom konkursu kompozytorskiego na opracowanie polskiej pieśni ludowej na chór mieszany jest dyrygent Chóru LimaNovum - Ivan Vrublevskyi. Na konkurs nadesłano aż 73 kompozycje z Polski, Litwy i Ukrainy. Powołane przez LDK jury w składzie: prof. dr hab. Wojciech Widłak - Rektor AM w Krakowie, przewodniczący, dr hab. Henryk Jan Botor, prof AMKP oraz prof. dr hab. Agnieszka Franków - Żelazny - dyrektor Filharmonii Sudeckiej oceniło nadesłane kompozycje zgodnie z regulaminem i wyłoniło zwycięzców. Kompozytorzy mieli dostępny spis wybranych przez organizatorów pieśni ludowych z całej Polski. Sami dokonywali wyboru do opracowania aranżacji. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce, która zyskała ogromne uznanie w środowisku muzycznym.


Inicjatywy takie, jako „LUDOWO na NOVO” są ważnym elementem podtrzymywania naszej wspólnotowej więzi z tradycją, dlatego pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowani byli w realizację tego zadania, a szczególnie Chórowi LimaNovum i jego dyrygentowi Ivanowi Vrublevskyiemu, inicjatorowi konkursu. Jestem pewien, że działania te pozwolą przypomnieć o bogactwie i różnorodności kulturowego dziedzictwa zachowanego w polskiej muzyce ludowej - podkreślił Witold Kozłowski.


Chór LimaNovum to chór mieszany, działający przy Limanowskim Domu Kultury. Powstał w maju 2021 roku z inicjatywy Krzysztofa Młynarczyka, który jest kierownikiem artystycznym chóru. Dyrygentem zespołu jest Ivan Vrublevskyi - dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia z dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. A. Nieżdanowej w Odessie na Ukrainie oraz studia z wokalistyki na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.


Sobotni koncert odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Limanowskiego oraz Burmistrza Miasta Limanowa.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować