Gmina Korzenna: będzie kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego

Gmina Korzenna otrzymała blisko 540 tys. zł z programu „Rozświetlamy Polskę” opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Gmina Korzenna: będzie kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego

Środki te zostaną przeznaczone na wymianę starych opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED. Wójt Leszek Skowron zaznacza, że dzięki temu mieszkańcy będą mieli lepsze warunki do poruszania się po drogach i chodnikach, a gmina zaoszczędzi na rachunkach za prąd.


Obecnie na terenie gminy znajduje się około 350 opraw, z których większość to przestarzałe lampy rtęciowe. Nie tylko dają one słabe światło, ale także zużywają dużo energii, co generuje wysokie koszty. Nowe oprawy LED będą montowane po wyborze wykonawcy usługi. Mają one wiele zalet, takich jak większa efektywność, niższe zużycie energii, dłuższa żywotność i lepsza jakość światła.


Wójt podkreśla, że modernizacja oświetlenia ulicznego jest konieczna ze względu na wzrost cen energii, który w tym roku wyniósł około 72% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dlatego też gmina musi ograniczyć pobór prądu i rozważnie planować rozbudowę oświetlenia. Ponadto nowe oświetlenie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i chodnikach, gdzie według statystyk liczba wypadków i kolizji jest o około jedną trzecią niższa niż na drogach nieoświetlonych lub słabo oświetlonych.


Całkowity koszt planowanej modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy wynosi 670 tys. zł. Gmina pokryje z własnego budżetu tylko 20% tej kwoty, resztę sfinansuje program „Rozświetlamy Polskę”.


Źródło: Gm. Korzenna, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować