Kulturalna Małopolska na weekend 4 - 7 lipca

Festiwale muzyczne, spektakle, wystawy, spotkania – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Kulturalna Małopolska na weekend 4 - 7 lipca

Koncerty: Festiwal Emanacje, operowa gala, Philharmonic Music Summer

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach inauguruje coroczny wakacyjny Festiwal Emanacje. Tegoroczna 12. edycja upłynie pod hasłem „Współbrzmienia”. Melomani będą mogli wspólnie przeżywać piękno muzyki nie tylko w Lusławicach, ale też innych malowniczych lokalizacjach kulturalnej mapy Małopolski. Festiwal otworzy niezwykły koncert w siedzibie Centrum. Na lusławickiej scenie wystąpią dwie muzyczne osobowości – pianista Leszka Możdżera i skrzypek Adama Bałdycha. Duet zaprezentuje utwory z opublikowanego w tym roku albumu „Passacaglia”.

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Opera Krakowska zaprasza na uroczystą Galę Finałową swojego 25. Letniego Festiwalu, która odbędzie się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tym szczególnym na mapie Krakowa miejscu artyści zaprezentują to, co w operowej spuściźnie jest najcenniejsze - Mozart, Verdi, Puccini, Offenbach, Bizet czy Moniuszko. Muzyczną ucztę, pełną ludzkich dramatów czy łez wzruszenia, zaserwują melomanom wyjątkowi muzyczni goście: Bożena Bujnicka, Iryna Haich, Maryana Mazur, Piotr Buszewski, Szymon Raczkowski i Rafał Siwek oraz orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie opery.

Filharmonia Krakowska w każdą sobotę lata zaprasza na letnie koncerty kameralne opatrzone znanym już małopolskiej publiczności szyldem Philharmonic Music Summer. Dwa pierwsze z nich odbędą się w Ogrodzie Konsulatu Generalnego Austrii przy ulicy Krupniczej 42. Cykl zainauguruje recital żeńskiego zespołu smyczkowego Antarja Quartet w składzie Barbara Mglej i Maria Nowak – skrzypce, Magdalena Chmielowiec-Kozioł – altówka oraz Martyna Sołtys – wiolonczela. W programie koncertu utwory Borodina, Wilsona, Piazzolli i di Marino.

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Filharmonii.

Filharmonia Krakowska w pierwszy weekend lipca zaprasza również na dwa inne wydarzenia koncertowe:

  • kolejną odsłonę Royal Opera Festival, w ramach której zabrzmi opera „Masaniello” Michele Carafy. Orkiestrę i Chór Filharmonii poprowadzi włoski dyrygent Nicola Pascoli, a na scenie wystąpią m.in. turecki tenor Mert Süngü, francuska sopranistka Catherine Trottmann i pochodzący z Paragwaju tenor Juan José Medina.

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 18.00.

  • koncert kameralny w Collegium Novum, podczas którego wystąpi sekstet fletowy w składzie: Mario Caroli, Jelka Weber, Magdalena Di Blasi, Maria Gromińska, Natalia Jarząbek i Aleksander Olszewski.

Kiedy? Niedziela, 7 lipca, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Piosenki Anny Jantar, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Czerwonych Gitar, Perfectu i wielu innych znamienitych artystów polskiej sceny muzycznej zabrzmią podczas tegorocznych Muzycznych Tarasów, specjalnego wakacyjnego festiwalu Centrum Sztuki Mościce. Cykl otworzy recital z udziałem Katarzyny Radwańskiej. W programie występu znajdą się znane przeboje Anny Jantar m.in. „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Tyle słońca w całym mieście”, czy „Tylko mnie poproś do tańca”.

Kiedy? Czwartek, 4 lipca, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu prezentuje kolejny koncert w ramach festiwalu L’arte Organica. Tym razem odbędzie się on pod hasłem „Barok wiecznie żywy”. Utwory m.in. Bacha, Tobiasa i Langlaisa zaprezentuje estońska organistka Ines Maidre.

Kiedy? Czwartek, 4 lipca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Spektakle: Tosca, Znachor, Szymborska

Opera Krakowska w niezwykłej scenerii Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu przypomni jedno z najbardziej znanych swoich przedstawień repertuarowych. „Tosca” Giacomo Pucciniego to historia tragicznej miłości wplątanej w tryby polityki i historii. Krakowską inscenizację wyreżyserował Laco Adamik. Tytułową rolę kreuje Izabela Matuła. Obok niej na scenie m.in. Tadeusz Szlenkier, Andrzej Dobber, Michał Kutnik i Wołodymir Pańkiw.

Kiedy? Piątek, 5 lipca, godz. 20.00. Więcej informacji na stronie Opery.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomni widzom cztery inscenizacje:

  • na Dużej Scenie musical „1989”, który jest efektem koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Szyngiery ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Formą nawiązuje do „Hamiltona” - rewolucyjnego broadway’owskiego musicalu Lin-Manuela Mirandy, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber”. W obsadzie występują m.in. Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Magdalena Osińska, Rafał Szumera, Mateusz Bieryt i Marcin Czarnik.

Kiedy? Czwartek, 4 lipca, godz. 19.00/Piątek, 5 lipca, godz. 12.00 i 19.00/Sobota, 6 lipca, godz. 15.00.

  • na Scenie MOS adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.

Kiedy? Czwartek, 4 lipca, godz. 19.00.

  • na Scenie – Dom Machin komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” napisaną i wyreżyserowaną przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Piątek 5 lipca/Sobota 6 lipca/Niedziela 7 lipca, godz. 19.00

  • na Scenie MOS spektakl „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy”, związany z ubiegłoroczną 100. rocznicą urodzin Wisławy Szymborskiej. To surrealistyczna, zmyślona opowieść w asyście całkiem prawdziwych wierszy, próba przyjrzenia się poetce, tak jak sama by tego chciała. W rolę Wisławy Szymborskiej na scenie wciela się Agnieszka Przepiórska. Obok niej występuje Antoni Milancej. Całość reżyseruje Anna Gryszkówna, w oparciu o scenariusz Piotra Rowickiego.

Kiedy? Sobota, 6 czerwca i niedziela, 7 czerwca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej w swoim oddziale – Muzeum Zamek w Dębnie zaprezentuje spektakl „Umierałem sto razy”. To przedstawienie oparte na motywach powieści Zdzisława Korczaka, wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Prokopa. W obsadzie występują Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski. - Z naszej historii wynika jednoznacznie, że nieważne, kim jesteś, jakie stanowisko piastujesz, kogo znasz i co posiadasz – wyjaśniają twórcy spektaklu. Wobec nałogu, jeśli wpadniesz w jego szpony, jesteś nikim. Tracisz przyjaciół, znajomych, bliskich, pracę, majątek, godność… a w końcu życie.

Kiedy? Sobota, 7 lipca, godz. 20.30. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Wystawy: Wędrowanie i Pocztówki Babiogórskie

Muzeum Etnograficzne w Krakowie inauguruje nową wystawę czasową w Domu Esterki pt. „Wędrowanie. Turyści, pielgrzymi, migranci”. W porze letniej kanikuły, Muzeum zaproponuje trzy spojrzenia na tytułowe wędrowanie. Wiedzie ono do określonego celu, do którego dociera się, będąc: turystą podczas wakacyjnej podróży, pielgrzymem w drodze do sanktuarium albo migrantem poszukującym bezpiecznego miejsca. To trzy jakże różne doświadczenia.

Kiedy? Wernisaż – piątek, 5 lipca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Pocztówki Babiogórskie”. Na ekspozycji będzie można podziwiać przepiękne fotografie autorstwa Karoliny Glanowskiej, ukazujące osoby w tradycyjnych babiogórskich strojach ludowych. W programie przewidziano krótką prelekcję dotyczącą historii stroju babiogórskiego, a także występ kapeli z zespołów: „Juzyna” oraz „Cieślica” z Zawoi.

Kiedy? Piątek, 5 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej otwiera nową wystawę czasową w Muzeum Ratusz – Galerii Sztuki Dawnej. Na ekspozycji pod hasłem „Artefakty historyczne” zaprezentowane zostaną prace studentów Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej, powstałych podczas warsztatów realizowanych pod kierunkiem artysty i wykładowcy Romana Fleszara. Rysunki prezentować będą obiekty historyczne i detale muzealiów znajdujących się na wystawie stałej oddziału.

Kiedy? Wernisaż – piątek, 5 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Spotkania: Święto ulicy Zamoyskiego, Piknik Niemożliwy, Dzień Białego Misia

Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - Galeria Sztuki w willi Oksza zaprasza wszystkich mieszkańców i przyjezdnych na Święto Ulicy Zamoyskiego. 2024 ogłoszony jest rokiem hrabiego Władysława Zamoyskiego i Muzeum chce uhonorować tę wybitną postać oraz jego rodzinę. Data wydarzenia jest znamienna – to najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyński Zamoyskiej, matki patrona ulicy. Willa Oksza w swoich burzliwych dziejach związana jest również z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy. Niedzielne Święto Ulicy Zamoyskiego przypomni więc nie tylko zasługi rodziny Zamoyskich, ale również czasy, w których Cepculki pilnie uczyły się pod okiem Generałowej, a jej syn Władysław zastanawiał się, jak unowocześnić Zakopane. W programie wydarzenia m.in. otwarcie okolicznościowej wystawy "Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”.

Kiedy? Niedziela, 7 lipca, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Krakowska Cricoteka w najbliższą niedzielę zaprasza przed swoją siedzibę na kolejny z wakacyjnych Pikników Niemożliwych. Nazwa cyklu nawiązuje do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się więc miejscem warsztatów, spacerów, koncertów, akcji społecznych, spotkań przy śniadaniowym stole oraz innych działań sąsiedzkich, które będą ożywiać tę przestrzeń, ale też zachęcać do miejskiego relaksu.

Kiedy? Niedziela, 7 lipca, godz. 11.00 – 20.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Na plenerowy piknik w ten weekend zaprosi także Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. W Parku Decjusza odbędzie się specjalne wydarzenie pod hasłem Kultura do Woli, będące wynikiem współpracy Instytutu z działającymi w sąsiedztwie - Klubem Kultury Wola oraz Instytutem Kultury Willa Decjusza. Instytucje kierują swoje zaproszenie przede wszystkim do mieszkańców Zwierzyńca, pragnąc integrować lokalną wspólnotę i zachęcać ją do aktywnego spędzania czasu. Ale na pikniku każdy znajdzie coś dla siebie! Mieszkańcy dzielnicy i całego Krakowa, dorośli i dzieci. W programie m.in. występy muzyczne i artystyczne, warsztaty, pokaz stepowania czy spacer detektywistyczny.

Kiedy? Sobota 6 lipca, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie MIK-u.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje Dzień Białego Misia. Biały miś to legenda, każdy chciał mieć zdjęcie z misiem jako pamiątkę z pobytu w Zakopanem. Pojawił się już w latach 20.XX wieku i od tamtej pory jest symbolem miasta. Podczas spotkania w Domu Esterki Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot opowiedzą o projekcie „FOTO z misiem” oraz o samej publikacji pod tym samym tytułem. Będzie można dowiedzieć się m.in. skąd wziął się miś w Zakopanem, dlaczego jest biały, ile waży kostium misia. To również szansa osobiste spotkanie z Białym Misiem! Pan Marek Zawadzki opowie o swojej pracy jako Pan Miś. I oczywiście będzie pozował do zdjęć.

Kiedy? Niedziela, 7 lipca, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza także na dwa warsztatowe wydarzenia:

  • kolejne spotkanie w ramach rodzinnych warsztatów stolarskich „Na warsztacie”. Uczestnicy tym razem poznają zabawki będące poprzednikami popularnych dziś Hobby Horse, spróbują swoich sił w jeździe po ogródkowym torze przeszkód, a przede wszystkim wykonają własne drewniane koniki na kijkach. Liczba siodeł ograniczona!

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 11.00.

  • warsztaty kołysanek z Moniką Dudek - dyrektorką Muzeum, etnolożką, pieśniarką i mamą, pasjonatką polskiego folkloru muzycznego. Na sobotnie spotkanie zaprasza serdecznie wszystkich tych, którzy chcieliby oswoić się z myślą, że oni też mogą sami śpiewać kołysanki swoim dzieciom, i naturalnie wszystkich tych, którzy po prostu cenią sobie tradycyjną muzykę i chętnie poznają nowe melodie. A może uda się im wymyślić swoje własne kołysanki?

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie Muzeum.

Opera Krakowska wraz z Muzeum Fotografii MuFo zapraszają na kolejne wydarzenie z cyklu „Operowa Klisza”. Jego tematem będzie muzyczny świat Giacomo Pucciniego. Urodzony w Lukce, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli weryzmu we włoskiej operze. Podczas spotkania na terenie Muzeum wystąpią znakomici soliści związani z Operą Krakowską - Agnieszka oraz Tomasz Kukowie, zaś przy fortepianie będzie im towarzyszył Joachim Kołpanowicz.

Kiedy? Sobota, 6 lipca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie Opery.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu na spotkanie z autorami książki „Rytmy i szepty – dwugłos niezależny” - poetką Krystyną Olchawą i rysownikiem Wincentym Kućmą. Spotkanie poprowadzi Zofia Weiss, historyk i krytyk sztuki. Wiersze przeczyta Krzysztof Górecki, a wideo prezentację rysunków przygotował Norbert Tomczak. Atmosferę spotkania wzbogaci gra na skrzypcach w wykonaniu Katarzyny Mrożek.

Kiedy? Piątek, 5 lipca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować