Spotkanie autorskie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem, autorem wydanej w 2022 roku książki pt. „Warsztat malarski Alojzego Zompha w Bardiowie oraz Wiktora Zompha w Bardiowie i Krynicy w drugiej połowie XIX wieku”.

Spotkanie autorskie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem

16 lutego (czwartek)

godz. 17.00

Gmach Główny Muzeum Okręgowego

ul. Jagiellońska 56

Nowy Sącz


Publikacja opisuje całokształt twórczości Alojzego Zompha (1810-1886) i Wiktora Zompha (ur. 1841, zm. ?), Węgrów wyznania rzymskokatolickiego, stanu mieszczańskiego, malujących w II połowie XIX wieku głównie dla cerkwi greckokatolickich na pograniczu węgierskiego Szarysza i galicyjskiej Sądecczyzny w ówczesnym państwie austro-węgierskim. Autor ukazuje kontekst społeczny, etniczny i kulturalny tej twórczości. Omawia ówczesną sytuację w Bardiowie, gdzie mieściła się pracownia Alojzego Zompha i w Krynicy-Zdroju, do której w 1872 roku przeniósł się Wiktor Zomph, syn Alojzego. Wykład koncentruje się na charakterystyce stylu, ikonografii i umiejętności kompozycyjnych malarzy na tle ówczesnej praktyki artystów proweniencji rzymskokatolickiej, pracujących dla odbiorców greckokatolickich. Do pracy dołączono katalog z wykazem rozpoznanych (sygnowanych i przypisywanych) dzieł Alojzego i Wiktora Zomphów.


Tadeusz Mikołaj Trajdos jest historykiem-mediewistą, znawcą historii Kościoła i historii kultury, od 2010 profesorem, pracownikiem naukowym (obecnie na emeryturze) w IH PAN.


Źródło: Muzeum Okręgowe NS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować