Uwaga na oszustów. Po raz kolejny próbowali oszukać sądeckich seniorów

W związku z kolejnymi zgłoszeniami od kilku oszukanych seniorów, policjanci ponawiają apel o zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, zwłaszcza gdy proszą o pieniądze.

Uwaga na oszustów. Po raz kolejny próbowali oszukać sądeckich seniorów

W ostatnim czasie oszuści przypuścili atak na sądeckich seniorów, do których dzwonili w środku nocy. Wybudzone ze snu starsze osoby usłyszały w słuchawce płaczącą kobietę lub mężczyznę, którzy przedstawiali się za ich krewnych (córkę lub syna). Twierdzili, że spowodowali wypadek i pilnie potrzebują pieniędzy na kaucję, by nie pójść do więzienia. Zdezorientowani seniorzy, chcąc pomóc, w łatwy sposób dali się zmanipulować i przekazywali gotówkę fałszywemu adwokatowi, który przychodził po nią do ich mieszkań.

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami policjanci teraz prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszustów. Funkcjonariusze także ponownie apelują do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób.

W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, adwokata itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!

Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc” kontaktując się z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być próba oszustwa, należy koniecznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować