Wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY z II miejscem

22 września, w Myślenicach, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Z radością informujemy, że Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY im. Marii Chwalibóg z Łącka, zgłoszony przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, zdobył II nagrodę w tym prestiżowym konkursie.

Wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY z II miejscem

GÓRALE ŁĄCCY to jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów folklorystycznych w Małopolsce i w Polsce. W tym roku świętuje 90-lecie swojego istnienia. Jego twórczynią i pierwszą kierowniczką była Maria Chwalibóg – nauczycielka z Zarzecza i Łącka, która nadała zespołowi swoje imię. W pierwszych latach działalności pomagał jej Mieczysław Szurmiak – kierownik szkoły w Zagorzynie, nauczyciel, pisarz i publicysta, regionalista i społecznik, zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym.


Zespół kultywuje i promuje kulturę Górali Sądeckich z okolic Łącka. Jest wierny tradycji regionu w gwarze, tańcu, muzyce, śpiewie oraz zwyczajach i obrzędach, które prezentuje w autentyczny sposób.


Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana jest przyznawana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. Nagradza lokalnych twórców kreujących wartości artystyczne oparte na znajomości kultury lokalnej i tradycji regionalnych. Nagroda jest przyznawana od 2012 roku.


W tym roku nagrodzeni zostali:

I nagroda – Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic

II nagroda – Zespół Regionalny GÓRALE ŁĄCCY z Łącka

III nagroda – Zespół Regionalny PODHALE Grupa Spiska z Jurgowa

Wyróżnienie – Grupa Śpiewaczo-Obrzędowa USZWIANIE z Uszwi

Wyróżnienie – Zespół Regionalny BANDA BUREK z Wiśniowej


Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy im dalszych sukcesów.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować