24 września jubileuszowa 15. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców

Już 24 września Noc Naukowców rozbrzmi w 29 krajach Europy, a ściślej mówiąc w 433 miastach starego kontynentu. W Małopolsce Noc Naukowców będzie świętowana nie tylko w 7 miastach, ale dzięki formule online w całym regionie.

24 września jubileuszowa 15. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców

Blisko 900 naukowców i pracowników instytucji, 1200 studentów z ponad 80 różnych kół naukowych pracuje nad organizacją warsztatów, wykładów, pokazów i eksperymentów, które podczas 15. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, zostaną zaprezentowane dzieciom, młodzieży oraz wszystkim sympatykom nauki. Jak co roku udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dla części wydarzeń stacjonarnych obowiązuje wcześniejsza rejestracja, która ruszy już 17 września o godz. 9.00.


W tym roku na młodych naukowców czeka mnóstwo atrakcji – ponad 2 000 warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk, gier i zabaw. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest pytanie: Jak naukowcy zmieniają nasz świat? Jak praca naukowców wpływa na różne aspekty ludzkiego życia, w tym jaka jest ich rola w walce z zagrożeniami dla środowiska – i właśnie w tym duchu uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki naukowego przedsięwzięcia.


Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, a nawet kraju.


Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.


Przed nami jubileuszowa edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, którą Województwo Małopolskie organizuje we współpracy z licznymi Partnerami. To wyjątkowe przedsięwzięcie na przestrzeni lat zyskało tysiące miłośników, a z roku na rok fascynuje coraz młodszych odbiorców. Razem będziemy świętować 15-lecie wspólnego odkrywania naukowych tajemnic i poznawania osiągnięć naszych uczonych. To znakomita okazja, aby pokazać, jak ważną rolę odgrywają naukowcy i ich praca w naszym codziennym życiu. Staramy się rozszerzać ofertę tak, by sprostać wyzwaniom uczestników. Stąd w tegorocznej odsłonie Małopolskiej Nocy Naukowców ponad 2 000 różnorodnych atrakcji przygotowanych przez blisko 40 Partnerów z Małopolski – uczelnie i instytuty naukowe, przedsiębiorców czy instytucje kulturalno-edukacyjne. W tak bogatej ofercie każdy na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie - zachęca marszałek Witold Kozłowski.


Począwszy od pierwszej edycji Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy z partnerami z regionu – głównie uczelniami, instytutami, firmami badawczymi, instytucjami edukacyjno-kulturalnymi – każdego roku udaje się zachęcić do udziału kolejne instytucje i zaproponować uczestnikom coraz to ciekawszy program. W tym roku do grona partnerów dołączyli Instytut Farmakologii PAN oraz Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI.


Tegoroczny program wydarzenia to nie lada atrakcja. Powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, a w jego przygotowanie i realizację zaangażowanych jest blisko 900 naukowców i pracowników instytucji partnerskich, ponad 1200 studentów oraz blisko 80 kół naukowych. Bogata oferta programowa przygotowana przez instytucje z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Chrzanowa, Oświęcimia, Niepołomic i Skawiny umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś ciekawego dla siebie.


Najciekawsze propozycje dla:
  • Najmłodszych – Eksperymenty Młodego Inżyniera w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie,
  • Trochę starszych - Po nitce do kłębka – detektywistyczna gra dydaktyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,
  • Młodzieży – Chemia jest fascynująca! – wykłady tematyczne na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki,
  • Artystów - Praca na planie – od scenariusza po wejście na plan w Krakowskiej Szkole Artystycznej,
  • Humanistów - Ocalając od zapomnienia poległych w Wielkiej Wojnie - wykład w Muzeum Archeologicznym w Krakowie,
  • Umysłów ścisłych – Wyprawa do wnętrza Ziemi w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON.

To tylko wybrane punkty z bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Dla części wydarzeń stacjonarnych obowiązuje wcześniejsza rejestracja, która ruszy już 17 września o godz. 9.00.


Szczegółowy program MNN dostępny jest na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować