Ćwiczenia „Izby 2024”. Strażacy z Powiatu Gorlickiego w akcji
24 października 2024 roku na terenie malowniczej Końskiej Doliny w miejscowości Izby odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „Izby 2024”. W manewrach udział wzięli strażacy z powiatu gorlickiego, którzy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Dzięki różnorodnym scenariuszom i realistycznym symulacjom, uczestnicy ćwiczeń zmierzyli się z zadaniami, które mogą stanowić wyzwanie podczas rzeczywistych akcji ratowniczych.
W ramach ćwiczeń „Izby 2024” strażacy przećwiczyli szereg skomplikowanych i złożonych scenariuszy. Każde z zadań miało na celu rozwinięcie kluczowych kompetencji, które odgrywają rolę w sytuacjach kryzysowych. W programie ćwiczeń znalazły się m.in.:
- Gaszenie pożaru i ewakuacja poszkodowanych – Zadanie obejmowało nie tylko walkę z rozprzestrzeniającym się ogniem, ale również szybkie i sprawne przetransportowanie poszkodowanych z zagrożonych obszarów oraz zapewnienie im pierwszej pomocy. Kluczowym elementem było także zorganizowanie zaopatrzenia wodnego z pobliskiej rzeki Biała.
- Ratownictwo wysokościowe – W jednym ze scenariuszy strażacy musieli przetransportować osobę poszkodowaną przy użyciu technik alpinistycznych. Zadanie to wymagało nie tylko dużej sprawności fizycznej, ale również precyzji i znajomości technik wysokościowych, co jest szczególnie istotne w sytuacjach, gdzie czas odgrywa kluczową rolę.
- Ratownictwo techniczne – Uczestnicy ćwiczeń zmierzyli się również z wyzwaniem ewakuacji poszkodowanych osób z wraku samochodu. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego ratownicy musieli szybko uzyskać dostęp do poszkodowanych, a następnie udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy, co jest jednym z priorytetów podczas działań ratowniczych po wypadkach drogowych.
- Koordynacja logistyczna i organizacja zaopatrzenia – Kluczowym elementem była koordynacja działań logistycznych, które wspomagają właściwe funkcjonowanie grup ratowniczych. Tego typu ćwiczenia pozwalają usprawnić komunikację i przepływ informacji na terenie akcji, co jest istotne dla sprawnego działania w kryzysowych sytuacjach.
Ćwiczenia miały na celu nie tylko doskonalenie indywidualnych umiejętności strażaków, ale przede wszystkim wzmocnienie współpracy między jednostkami należącymi do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) i podmiotami wspomagającymi. Dzięki sprawnemu współdziałaniu strażaków z różnych miejscowości możliwe było stworzenie zintegrowanego systemu wsparcia, który pozwala na szybką i skuteczną reakcję w przypadku rzeczywistych zagrożeń.
W ćwiczeniach „Izby 2024” uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gorlicach, a także druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) z Biecza, Brunar, Banicy, Uścia Gorlickiego, Szalowej, Ropy, Moszczenicy, Gładyszowa, Łużnej oraz Śnietnicy. Za zabezpieczenie operacyjne powiatu odpowiadały OSP Dominikowice i OSP Kobylanka, które stanowiły wsparcie logistyczne i techniczne.
Źródło: KPPSPG
Komentarze