Pogoda - Sądeckie.pl

27

Dzisiaj jest: 27. 09. 2021 Do końca roku: 95 dni
Jakość Powietrza

Cyberprzestępcy nie prożnują. Próbowali oszukać kilkoro mieszkanców Sądecczyzny

Cyberprzestępcy nie prożnują. Próbowali oszukać kilkoro mieszkanców Sądecczyzny

W dobie epidemii koronawirusa e-zakupy stały się codziennością. Coraz więcej osób, w trosce o własne bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu i pieniędzy, korzysta z ofert sklepów internetowych, aukcji czy portali ogłoszeniowych. To wygodny sposób zakupu, który daje możliwość wyboru najatrakcyjniejszej oferty bez wychodzenia z domu. Niestety mimo szeregu zalet, kupując przez Internet, musimy zachować szczególną ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ cyberprzestępcy nie próżnują i stale wymyślają nowe metody, by nas oszukać.

W ostatnim czasie ofiarą cyberoszustów padło kilkoro mieszkańców Sądecczyzny, którzy robili zakupy na popularnym serwisie ogłoszeniowym. Tam zamówili nowoczesne telefony komórkowe, sprzęt elektroniczny, odzież oraz sanki i mimo wpłaty na konta osób wystawiających towary, nie otrzymali zamówionego sprzętu ani zwrotu pieniędzy. W ten sposób siedmioro sądeczan zostało oszukanych na łącznie kilka tysięcy złotych. Swoje pieniądze stracił również mieszkaniec Nowego Sącza, który przelał ponad 7 tys. złotych na wskazany rachunek bankowy za wystawione na portalu pustaki. Jak się później okazało osoba oferująca materiały budowlane podszyła się pod jeden ze składów budowlanych i nie dostarczyła zakupionego towaru.

Jak się okazuje na baczności muszą mieć się nie tylko kupujący, ale i sprzedający przez Internet.

Kilka dni temu do sądeckiej Policji zgłosiła się kobieta oszukana przez kupującego. Sama wystawiła zimową kurtkę na serwisie ogłoszeniowym, po czym otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej ofertą z prośbą o skorzystanie z nowej opcji serwisu – sprzedaży z dostawą. Sądeczanka jeszcze z niej nie korzystała, ale oferent szybko zaproponował pomoc i przekazał instrukcję, jak to zrobić. Przekonywał, że wystarczy kliknąć na link, który przesłał jej przez jeden z komunikatorów. Dzięki temu miała w łatwy sposób potwierdzić zrealizowaną transakcję i uzyskać kod służący do odbioru pieniędzy od kupującego. Po tym jak weszła na wskazaną stronę, w formularzu wpisała swoje dane, w tym numer karty płatniczej, na którą miały być przelane środki, a kod weryfikacyjny miał zostać wysłany sms-em na telefon. Wpisując go sprzedająca miała otrzymać swoje pieniądze za wystawiony towar. Niestety nic takiego się nie stało, a co gorsze przy użyciu danych karty, które podała wcześniej, oszust zrealizował płatność na kwotę ponad 3 tys. złotych.

W ten sposób zamiast zysku ze sprzedaży, sądeczanka straciła swoje oszczędności. Nie była jednak jedyną oszukaną, ponieważ sądeccy policjanci prowadzą już kilkanaście bardzo podobnych spraw. Jak wynika z ustaleń za tego typu oszustwami w Polsce stoi co najmniej kilkanaście zorganizowanych grup, które dysponują całą infrastrukturą do przeprowadzania oszustw na jednym z portali ogłoszeniowych. Każdego dnia ponad 100-osobowy zespół w jednej takiej grupie wyszukuje i kontaktuje się z potencjalnymi ofiarami, oszukując około 30-40 osób.

Policjanci radzą jak bezpiecznie kupować i sprzedawać przez Internet

Robiąc zakupy przez Internet musimy kierować się rozsądkiem i zachować ostrożność. Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców:

  • Unikaj robienia zakupów w miejscach publicznych korzystając z tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
  • Często zmieniaj hasła, które wprowadzasz logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod Ciebie podszywa.
  • Nie reaguj na tzw. super okazje i nie poddawaj się presji czasu.
  • Uważaj na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróć uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytaj dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzasz skorzystać.
  • Zanim wpłacisz pieniądze na wskazane konto, rozważ bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
  • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdź czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, skontaktuj się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłałeś zakupiony towar, nie otrzymałeś zwrotu pieniędzy, poinformuj o tym fakcie Policję. Należy pamiętać, że zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to też oszustwo. Za to przestępstwo Kodeks karny przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia.

W przypadku, gdy sprzedajemy towar:

  • Nie klikaj w żadne zewnętrzne linki umożliwiające płatność, które otrzymasz w wiadomościach od osób zainteresowanych kupnem.
  • Nie zgadzaj się na żadne opcje proponowane przez kupującego, jeśli nie jesteś absolutnie pewny jak to działa.
  • Towar najlepiej wysłać, gdy pieniądze wpłyną już na Twoje konto.
  • Nie sugeruj się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może być sfałszowany.


Źródło: KMPNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować