Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 05. 2021
Do końca roku: 236 dni
Jakość Powietrza

Powiat nowosądecki: Blisko 9 km dróg czeka kompleksowa modernizacja

Powiat nowosądecki: Blisko 9 km dróg czeka kompleksowa modernizacja

Powiat Nowosądecki otrzymał kolejne środki z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na kompleksową modernizację ponad 8,5 km dróg powiatowych.

Jedną z inwestycji będzie całkowita przebudowa drogi powiatowej Ptaszkowa - Ptaszkowa na odcinku 0,9 km wraz z odwodnieniem i przebudową skrzyżowania dróg powiatowych w miejscowości Ptaszkowa (gmina Grybów). Po obu stronach drogi pojawią się też chodniki, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych oraz oznakowanie poziome i pionowe.


Dzięki tej inwestycji nastąpi połączenie drogi krajowej numer 28 z drogą powiatową Królowa - Ptaszkowa poprzez przebudowany w poprzednich latach wiadukt kolejowy w Ptaszkowej nad drogą powiatową i zmodernizowaną w 2020 roku drogą na odcinku Królowa – Ptaszkowa. Prace te zostały sfinansowane z naszego budżetu i przy pomocy finansowej gminy Grybów - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.


Rządowe dofinansowanie do modernizacji drogi Ptaszkowa - Ptaszkowa wynosi 55%. Pozostała część kwoty będzie pochodzić w budżetu Powiatu. Całość inwestycji to koszt 4 639 271,00 zł, w tym dofinansowanie - 2.551.599,00 zł. Zadanie to wpisuje się w realizowaną obecnie przebudowę drogi Nowy Sącz - Florynka od strony Kamionki w stronę Boguszy. Ta inwestycja jest dofinansowana z byłego Funduszu Dróg Samorządowych.


Przetarg na realizację tego zadania już jest procedowany.


Rząd dofinansował również remont drogi powiatowej Powroźnik - Tylicz na odcinku 7,5 km wraz z remontem siedmiu mostów w miejscowościach: Powroźnik, Wojkowa, Tylicz (gmina Krynica-Zdrój i Muszyna). Dofinansowanie wynosi 55%. Pozostała część kwoty będzie pochodzić w budżetu Powiatu. Cała inwestycja będzie kosztowała 13 285 363,00 zł. Niestety, z uwagi na limit środków, zadanie w chwili obecnej objęte jest dofinansowaniem w wysokości: 4 493 539,23 zł (34%). Jeśli pojawią się oszczędności podczas realizacji pozostałych zadań, kwota dofinansowania zostanie zwiększona do wysokości ok. 7.255.427,00 zł. Dlatego realizacja tej inwestycji będzie prawdopodobnie odsunięta w czasie.


Władze Powiatu Nowosądeckiego liczą jeszcze na dofinansowanie trzeciej inwestycji - remontu drogi powiatowej Tymowa - Łososina Dolna na odcinku 3,8 km za łączną kwotę ponad 5,5 mln zł. Na razie zadanie to przeszło pozytywnie ocenę formalną, ale znalazło się na liście rezerwowej.


Źródło: SPNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować