Pogoda - Sądeckie.pl

21

Dzisiaj jest: 21. 01. 2022 Do końca roku: 344 dni
Jakość Powietrza:

Spotkanie noworoczne w gorlickim "Sokole"

Spotkanie noworoczne w gorlickim "Sokole"

10 stycznia marszałek Witold Kozłowski wziął udział w Spotkaniu Noworocznym w nowo otwartym budynku „Sokoła” w Gorlicach. Wydarzenie było także inauguracją Roku Ignacego Łukasiewicza w Małopolsce.

Budynek gorlickiego „Sokoła” został zmodernizowany zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Odzyskał historyczny wygląd poprzez odtworzenie zabytkowej fasady. Teraz artyści i mieszkańcy Gorlic mogą cieszyć się z sal do tańca, zajęć teatralnych, ale też sportowych. Zabytkowy obiekt zyskał foyer z portiernią, recepcją, pomieszczenia magazynowe, garderoby czy siłownie. Na piętrze budynku swoje miejsce znajdą też mieszkańcy Gorlic, powstała tam sala przeznaczona dla potrzeb Klubu Spotkań Między Pokoleniowych.


Remont tego historycznego budynku przyniósł wspaniały efekt, „Sokół” stał się wizytówką Gorlic. Cieszy również to, że jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Koszt tego projektu to ponad 18 mln złotych, z czego blisko 9 mln to środki unijne - mówi marszałek Witold Kozłowski.


W budynku zamontowano m.in. windę i podnośnik dla osób niepełnosprawnych.


W związku z 200. rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza, rok 2022 został ogłoszony rokiem właśnie tego wybitnego naukowca, wynalazcy lampy naftowej. Gorlice to ważny punkt w historii życia Łukasiewicza. To właśnie tu przeprowadził się, aby kontynuować badania. Pracował w aptece, która mieściła się w budynku obecnego Urzędu Miasta. Ponadto, w 1854 roku w Gorlicach, przy skrzyżowaniu dróg do Sękowej i Wysowej zapalona została pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa.


Ignacy Łukasiewicz przyczynił się wówczas do niezwykłego rozwoju przemysłowego Gorlic. Tu trwały jego badania i odkrycia naukowe, ale tu także angażował się – jak czytamy na kartach historii – w życie lokalnej społeczności. Był nie tylko naukowcem, ale także społecznikiem wrażliwym na losy mieszkańców Gorlic. Cieszę się, że właśnie tu, w Małopolsce będziemy wspominać tego wybitnego naukowca – Ignacego Łukasiewicza i przez cały rok przypominać jego wspaniałe osiągnięcia - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.


Źródło: UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować