Uwaga! Zmiany w obrocie węglem - za złą jakość będą wysokie kary

Uwaga! Zmiany w obrocie węglem - za złą jakość będą wysokie kary

Od 4 listopada 2018 r. węgiel dostępny w sprzedaży musi spełnić wymagania jakościowe, zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym. W efekcie sprzedaż węgla o bardzo złej jakości stała się niezgodna z prawem. Zmiany prawne mają na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. 

 

Jesień 2018 r. przyniosła wiele zmian na rynku węgla w zakresie norm jakościowych. Od 12 września 2018 r. obowiązuje już zakaz sprzedaży mułów węglowych i flotokoncentratów. Nie można również dodawać mułów i flotokoncentratów do innych paliw. Nowelizacja wprowadzona do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw zakłada również zakaz sprzedaży węgla o bardzo niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wilgoci, siarki lub popiołu. 

 

Na mocy nowych przepisów minister właściwy do spraw energii jest zobowiązany do przeglądu wprowadzonych norm jakości węgla dostępnego na rynku co 2 lata. Na podstawie wyników przeglądu rozporządzenie ministra w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych będzie odpowiednio nowelizowane i zaostrzane. 

 

W świetle obecnie obowiązujących przepisów parametry jakości są najbardziej rygorystyczne. Wartość opałowa powinna wynosić co najmniej 24 Mj/kg, zawartość popiołu nie powinna przekroczyć 12%, natomiast siarki 1,2%. Warto przed zakupem węgla sprawdzić świadectwo jakości węgla. Dokument ten prezentuje rzeczywiste wartości parametrów dla sprzedawanej partii węgla oraz ich zestawienie z dopuszczalnymi normami określonymi w rozporządzeniu wskazanym wyżej. Parametry jakości węgla znajdują się w pozycji nr 7 świadectwa.

 

Inspekcja Handlowa będzie natomiast prowadziła kontrole wśród przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją węgla i jego sprzedażą. W trakcie kontroli inspektor może zażądać wglądu do dokumentów potwierdzających pochodzenie i jakość paliwa oraz pobrać próbki do badań. Jeżeli węgiel nie będzie spełniał wymagań jakościowych, inspektor handlowy będzie mógł nałożyć na sprzedawcę karę grzywny od 50.000 zł do 500.000 zł. Nieuczciwemu handlarzowi węgla grozi też kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować