Pogoda - Sądeckie.pl

20

Dzisiaj jest: 20. 09. 2021 Do końca roku: 102 dni
Jakość Powietrza

W Nowym Sączu od dłuższego czasu nie działa Izba Wytrzeźwień. Nad sprawą obradowały dwie komisje miejskie

W Nowym Sączu od dłuższego czasu nie działa Izba Wytrzeźwień. Nad sprawą obradowały dwie komisje miejskie

W czwartek 25 marca odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej, którego celem było omówienie bieżącej sytuacji w izbie wytrzeźwień.

W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Miasta i jego mieszkańców, a także w związku z ich wieloma zgłoszeniami postanowiliśmy razem z Przewodniczącą Barbarą Jurowicz zwołać wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej - tłumaczy radny Maciej Rogóż.


Przypomnijmy. Od dłuższego czasu izba wytrzeźwień nie funkcjonuje ze względu na brak lekarza/felczera (MOPS jest w trakcie poszukiwania), co skutkuje przywożeniem osób pod wpływem alkoholu na SOR i paraliżuje pracę personelu medycznego oraz znacznie wydłuża czas oczekiwania ludzi znacznie bardziej potrzebujących pomocy.


Sytuacja niewątpliwie jest poważna, gdyż od dnia zawieszenia Policja i Straż Miejska odnotowała potężny wzrost interwencji, które ponadto trwają dużo dłużej – taką informacje podali obaj komendanci zaniepokojeni dalszym rozwojem sytuacji w przypadku niefunkcjonowania izby.


Izba wytrzeźwień przez wielu jest określana mianem najdroższego hotelu, gdyż niewątpliwie generuje duże koszty dla Miasta. Niektóre samorządy decydowały się na likwidację tej instytucji ze względu na oszczędności, jednak z biegiem czasu okazywało się to błędem, przysparzało ogromne problemy okolicznym szpitalom, co skutkowało ponownym otwieraniem izby wytrzeźwień.


Władze Miasta jak i zarówno Dyrekcja MOPS zapowiedzieli, że dążą do powrotu funkcjonowania izby, a dowodem na to są licznie prowadzone rozmowy z potencjalnymi lekarzami. Już wkrótce Władze Miasta i MOPS powinny poinformować o rezultacie – czy udało się zatrudnić specjalistę do pełnienia dyżurów.


Jak informuje Maciej Rogóż już wkrótce zostaną opracowane wnioski, które po uzyskaniu zgody członków komisji trafią do Prezydenta, a także lokalnych Parlamentarzystów m.in. z zapytaniem o możliwość podjęcia działań które zmierzałyby w kierunku zmiany przepisów, gdzie sprawować dyżur w izbie wytrzeźwień będzie mógł ratownik medyczny lub pielęgniarka, co być może ułatwiłoby w przyszłości uniknięcie problemów, z którymi obecnie się borykamy.


Uważam, że mój apel dotyczący wspólnego, ponad podziałami działania dla dobra izby wytrzeźwień, pracowników tej instytucji i bezpieczeństwa mieszkańców Miasta został przyjęty pozytywnie. Już wkrótce zostaną podjęte kolejne kroki w tej sprawie - dodaje radny.


W spotkaniu wzięli udział:

1) Pani Magdalena Majka Zastępca Prezydenta Miasta

2) Pani Luiza Piątkiewicz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

3) Pani Małgorzata Kuśmierkiewicz Dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej

4) Pani Barbara Gwiżdż – Koordynator działu Izby Wytrzeźwień

5) Pan Krzysztof Dymura Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu

6) Pan Ryszard Wasiluk Komendant Straży Miejskiej

7) Pan Krzysztof Setlaka dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego

8) Pracownicy Izby Wytrzezwień


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji, fot. Fb radny Maciej Rogóż

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować